4 důvody, proč je rekuperace lepší než okno (při větrání)

21.03.2018

Pamatujete, jak vám na chatě v přírodě bylo krásně? Jak se vám lépe dýchalo, spalo, měli jste lepší náladu a na únavu, nebo deprese jste ani nepomysleli?

Ať už jste na chatě dělali cokoliv, velký podíl na tom měl čerstvý vzduch. Jeho dostatečný přísun totiž zabraňuje únavě, depresím a pomáhá správnému fungování mozku i srdce.

Jenže na čerstvém vzduchu trávíme často taky jen 10 procent svého času. Zbytek jsme ve většině případů zavření doma nebo v práci.

A tam je potřeba přísun čerstvého vzduchu zajistit.

Tady jsou čtyři důvody, proč vám s tím rekuperace pomůže líp než okno.

 

1. Nepotřebujete vrátného na okna

Samozřejmě, pokud zvládnete alespoň 5 krát za 24 hodin pořádně vyvětrat, tak vám okno asi bude stačit. Tolikrát je totiž podle studií potřeba otevřít okna, abyste měli doma pořád čerstvý vzduch. Ano, ve dne i v noci, v srpnu i v prosinci. Kdo z nás tohle vydrží?

S rekuperací se nestaráte vůbec o nic.


2. Spíte jako v mechu a kapradí

Pro zdravý a kvalitní spánek je čerstvý vzduch taky potřeba. A pravidelné vstávání a otevírání okna se s kvalitním spánkem moc neslučuje. Během noci se přitom oxid uhličitý koncentruje nejvíc. Vnímáme to jako vydýchaný vzduch. Doporučená úroveň CO2 je 1000ppm. Ve vaší přes noc vydýchané ložnici to přitom může být i více než dvojnásobek.

3. Okna nejsou vybíravá

Otevřené okno prostě pustí všechno dovnitř a všechno ven. Rekuperace je mnohem vybíravější. V zimě pustí ven jenom vydýchaný vzduch a teplo si nechá, takže méně protopíte. V létě zase zabrání přehřívání interiéru – přes noc běží na takzvaný „Bypass“, což znamená, že se příjemně chladný noční vzduch dostává přímo do domu a odčerpává naakumulované teplo. V každém ročním období rekuperace vzduch přefiltruje a ušetří vás tak prachu, smogu i pylů. Což oceníte hlavně ve městě. Na venkově vás zase nepoštípou komáři.

Jestli vás trápí alergie, nebo astma, pak vás větrání s rekuperací určitě nadchne.

4. Otevřeným oknem slyšíte auta, sousedy, tramvaje, opilce…

Rekuperace si neslyšně vrní ve sklepě, nebo v kumbálu. A vy si v klidu oddychujete čerstvý vzduch.

 


Chcete vědět o rekuperaci víc? Třeba proč je rekuperace vhodná pro alergiky? Nebo jaké jsou tři hlavní výhody rekuperace?


Máte zájem o instalaci systému rekuperace? Vyplňte jednoduchý formulář a do 24 hodn Vám zašleme cenovou nabídku. 

Přečtěte si článek na dané téma:
X
Nezávazná nabídka do 24 hodin
Chci dostávat aktuální informace ze světa rekuperace.
Zaškrtnutím tohoto políčka souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů společnosti WAFE s.r.o