7 rad pro výběr typového domu

25.07.2018

Typové domy jsou levné a jejich stavba je rychlá. Proto je v posledních letech upřednostňuje stále více lidí. Přečtěte si, na co nezapomenout při výběru projektu vašeho domu snů.

1. Jak velký potřebujete?
Jedna z prvních věcí, kterou byste si měli ujasnit, je velikost celého domu. Ta by se měla odvíjet od toho, kolik lidí bude v domě bydlet. Nezapomínejte ani na koníčky a potřeby jednotlivých členů rodiny. Myslete i na rozložení jednotlivých místností a jejich návaznost. Opomenout byste neměli ani úložné prostory, technickou místnost nebo garáž.

2. Jak bude vypadat?
Patrový, přízemní, ze dřeva nebo zděný? Typů rodinných domů je nespočet. Každý má své výhody i nevýhody. Pečlivě je zvažte a vyberte si takový, který bude sedět k vašemu životnímu stylu a vkusu.

3. Sedí k pozemku?
Většina domů z katalogu je navržena pro ideální pozemek. Ten je rovný a správně orientovaný vzhledem ke slunci a větru. Proto berte při výběru projektu typového domu ohled i na pozemek, na kterém se chystáte stavět. Pokud je vaše parcela ve svažitém terénu s obtížnou dostupností, těžko na ni postavíte široký bungalov.

4. A šlo by to upravit?
Úpravy v projektech typových domů jsou sice možné, ale ve většině případů se tím zvyšují náklady. Někdy až mnohonásobně. Vyberte si proto takový projekt, který splňuje co nejvíc vašich požadavků na dispozici a počet místností a rozmístění oken a dveří. I tady musíte myslet na životní styl rodiny a potřeby jednotlivých členů. Rozhodně se vám to vyplatí. Určitě je to lepší než si po nastěhování uvědomit, že by se vám hodila třeba samostatná spižírna nebo místo na uložení kol a lyží.

5. Vymyslet, naplánovat nebo i postavit?
Každá firma nabízí různé stupně realizace stavby domu. Někde vám prodají jen projekt a stavba zůstane na vás. Jiná vám postaví třeba jen hrubou stavbu a další vám dodá hotový dům i se vším vybavením. Podle toho se odvíjí cena. Při srovnávání jednotlivých nabídek projektů si dejte pozor, jestli nemícháte jablka s hruškami.

6. Odpovídá místním regulacím?
Vybrali jste si krásný dům, který se pro vás perfektně hodí. Máte hotový projekt a už vám zbývá jen vyřídit stavební povolení a oběhnout několik dalších úřadů. Jenže vám stavbu zamítnou. Třeba z důvodu, že vámi vybraný dům se neshoduje s regulačním plánem místa, kde chcete stavět. Případně nezapadá do stávající zástavby. Pro jistotu si tyto informace zjistěte včas, ať nemusíte začínat s celým projektem znova.

7. Kolik to bude všechno stát?
V neposlední řádě hrají roli ve výběru projektu pro váš dům finance. Pečlivě si propočítejte, kolik vás bude celá realizace stát. Se všemi dokumenty, úpravami a doplňkovými systémy jako topení nebo rekuperace.


 

Chystáte se stavět dům? Víte, jaké jsou výhody typových domů? Nebo proč je lepší větrat rekuperací?


Máte zájem o instalaci systému rekuperace? Vyplňte jednoduchý formulář a do 24 hodin Vám zašleme cenovou nabídku. 

 

Přečtěte si článek na dané téma:
X
Nezávazná nabídka do 24 hodin
Chci dostávat aktuální informace ze světa rekuperace.
Zaškrtnutím tohoto políčka souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů společnosti WAFE s.r.o