Jak na instalaci rozvodů vzduchotechniky

30.05.2018

V momentě, kdy máte vybranou rekuperační jednotku, hotové plány a připravený projekt od projektanta, můžete začít s realizací vzduchotechniky. Přečtěte si, na co se při instalování zaměřit.

 

Svépomocí nebo odborně?

Zavedení vzduchotechniky v domě se může zdát jako jednoduchá záležitost. Pár zručných rukou to zvládne během několika dní. Pokud se rozhodnete pro instalaci svépomocí, počítejte ale s tím, že můžou nastat problémy, o kterých jste nevěděli a nebudete si s nimi vědět rady. Stejně tak se může stát, že někde zapomenete nějaký šroubek nebo utažení. Důsledek drobných chyb se může projevit až po delší době a jejich náprava vás může stát víc než počáteční investice do práce odborníků.

V případě, že si chcete být jistí špičkovým provedením se zárukou a pravidelným servisem, nechte realizaci vzduchotechniky na odbornících. Spousta firem včetně WAFE má svoje vyškolené pracovníky, kteří přesně ví, jaké rozvody vámi vybraná rekuperační jednotka potřebuje a jak se instaluje. Navíc získáte plný servis včetně materiálu a závěrečného spuštění.

 

Realizace krok za krokem

Instalace rozvodů vzduchotechniky se doporučuje provádět společně s pracemi na zdech. Potrubí je možné rovnou položit a zalít vrstvou betonu, umístit do vrstvy tepelné izolace nebo do stropních podhledů. Samotná rekuperační jednotka se instaluje až nakonec do technické místnosti po dokončení omítek a závěrečných prací na stavbě.

 

1. Do stropu nebo do země?

Už při plánování projektu byste měli vědět, jestli budete chtít potrubí zasadit do podlah, nebo naopak do stropu. Podle toho se odvíjí jak náročnost instalace, tak použití různých typů a druhů hadic a dalšího materiálu.

  2. Materiál

Prvním krokem při realizaci rozvodů vzduchu je opatření potřebného materiálu. Podle hotové projektu byste měli přesně znát jaký typ trubek, potrubí, hadic, spojek a tvarovek budete potřebovat. Jestli si materiál pořídíte sami, nebo to necháte na odbornících, je zcela na vás.

  3. Rozmístění trubek podle projektu

Po zařízení veškerého materiálu můžete rovnou přejít k samotnému pokládání a instalování. Jako první je třeba umístit odtah a přívod vzduchu do jednotky. Ty nesmí být příliš blízko u sebe, aby nedocházelo ke smíchání vzduchu. Další na řadě jsou vyústky v jednotlivých místnostech. Čerstvý vzduch se přivádí do obytných místností, jako je ložnice, obývák a pracovna. Odpadní vzduch se odvádí z koupelen, záchodu a kuchyně.

  4. Zapojení rekuperační jednotky

Posledním bodem je spojení rekuperační jednotky s hadicemi rozvodů podle návodu, který se dodává s danou rekuperační jednotkou. Potom je třeba jednotku spojit s elektroinstalací a nastavit její provoz podle nároků dané stavby. V závěru nezapomeňte udělat test správného fungování celého systému a pak už si jen užíváte čerstvý vzduch a příjemné prostředí.

 

Chcete vědět o rekuperaci víc? Třeba jak vybrat tu správnou rekuperaci pro váš projekt? Nebo co obnáší plánování projektu?


Máte zájem o instalaci systému rekuperace? Vyplňte jednoduchý formulář a do 24 hodn Vám zašleme cenovou nabídku. 

 
 
Přečtěte si článek na dané téma:
X
Nezávazná nabídka do 24 hodin
Chci dostávat aktuální informace ze světa rekuperace.
Zaškrtnutím tohoto políčka souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů společnosti WAFE s.r.o