Optimální vlhkost pro zdravé tělo i dům

21.03.2018

Trápí vás orosená okna, plíseň v koupelně a kuchyni? Nebo naopak suchý vzduch, ve kterém pálí oči a který nutí ke kašli? Rekuperace vám pomůže vnitřní klima zlepšit!

Sucho jako na Sahaře
Suchý vzduch nás trápí hlavně v zimě. Chladný venkovní vzduch totiž nemá kapacitu pro udržení dostatečné vlhkosti a při jeho pouhém ohřátí jeho relativní vlhkost klesne. Naopak když teplý vzduch prochází výměníkem rekuperační jednotky ven, vlhkost se sráží do kapiček a je potřeba ji odvádět pryč. Standardní rekuperační jednotky tak vzduch uvnitř domu vysušují. Unikátní EFS systém v jednotkách WAFE zvládá vracet do vašeho domu teplo i přirozenou vlhkost. Navíc s minimem spotřebované elektrické energie – při běžném provozou spotřebovává 50 – 100W, tedy podobně jako jedna starší žárovka.

Naložení ve vlastní šťávě
Ani vysoká vlhkost nad 60 % není pro zdraví, natož pro dům, prospěšná. Podporuje vznik plísní a bakterií. Kvůli nim se pak můžou objevit alergie, nebo jiné nemoci. Navíc působí škody i na samotném objektu, jako je vlhnutí zdí nebo plíseň v koupelně. Ventilace s rekuperací svým působením prodlužuje životnost domu a může snížit náklady na nutné opravy.

Větrat, větrat, větrat
Pravidelné a důkladné větrání je při boji s vlhkostí zásadní. Pro zdravé a přirozené bydlení je ideální relativní vlhkost mezi 40–60 %.

Větrání s udržením vlhkosti
Pro udržení zdravého vnitřního prostředí jsou vhodné rekuperace, které umí pracovat s teplem i vlhkostí. Existují dvě technologie, které to umí. První jsou jednotky s membránovým výměníkem. Jeho účinnost ale v čase klesá (podobně jako vám přestane fungovat Gore Tex na vaší oblíbené bundě)  a musí se nakonec i vyměnit, což zvyšuje cenu provozu. Druhá možnost je jednotka s entalpickým systémem využívající protiproudý kanálkový výměník s proměnným směrem proudění vzduchu. Ten je ekonomičtější a spolehlivější. Má vysokou účinnost a nízké náklady na údržbu.

Dostatek vlhkosti i výdrže
Ve WAFE jsme vyvinuli unikátní EFS™ entalpický klapkový systém (Enthalpic Flap System), který  v kombinaci s protiproudovým výměníkem dokáže do domu vracet přirozenou vlhkost. Zaručuje tak to nejlepší z obou světů: vysokou účinnost spojenou s nízkými náklady, delší životnost a spolehlivost protiproudého výměníku a schopnost pracovat s vlhkostí.


Máte zájem o instalaci rekuperační jednotky? Vyplňte jednoduchý formulář a do 24 hodn Vám zašleme cenovou nabídku. 

Přečtěte si článek na dané téma:
X
Nezávazná nabídka do 24 hodin
Chci dostávat aktuální informace ze světa rekuperace.
Zaškrtnutím tohoto políčka souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů společnosti WAFE s.r.o