Rekuperace v přírodě

21.03.2018

Mnoho důmyslných systémů okopírovali lidé z přírody. Stejné je to i s rekuperací a vzduchotechnikou v domech. Nejsme totiž první, kdo se stará o dostatečný přísun vzduchu do svého obydlí.

 

Geniální termiti

Termitiště patří k nejpropracovanějším ekologickým stavbám na světě. Inspirují se jimi architekti i inženýři. Jde totiž o promyšlené samoregulační stavby, ve kterých se udržuje stálá hladina kyslíku, vlhkosti a teploty.

 

Hliněná hrouda

Zvenčí vypadá domov termitů jako obrovský kopec hlíny. Hlína je vyschlá a tvrdá jako beton. Uvnitř se nachází labyrint chodeb, tunelů a děr. Těmi je prostoupený i povrch, takže přes svou pevnost je plný pórů, kterými se do a z termitiště dostává teplý a studený vzduch.

 

Tunely místo plic

Díky otvorům ve stěnách můžou termiti v klidu dýchat i v podzemních částech hnízda. Tam se zdržuje královna. Cirkulace vzduchu v celé stavbě funguje jednoduše. Během dne se ohřívá vzduch v tenčích tunelech na okraji hnízda. Uvnitř mezitím zůstává chladný vzduch. V noci se cirkulace vzduchu otáčí. Ochlazený vzduch klesá dolů do hnízda a teplejší stoupá k povrchu.

 

Neustálá kontrola

Aby termiti proudění vzduchu ještě podpořili, neustále jednotlivé chodby zavírají a znovu otevírají podle potřeby, případně do nich i přináší vlhkost pomocí rosy. Podobně to dělají i mravenci v mraveništi.

Tímto promyšleným systémem udržují termiti a mravenci ve svých obydlích optimální teplotu, vlhkost, a hlavně čerstvý vzduch bez oxidu uhličitého.

 

Vy naštěstí nemusíte hloubit díry do stěn, abyste měli doma stejně příjemné prostředí. Stačí si pořídit rekuperaci, která se o všechno postará.


Máte zájem o instalaci systému rekuperace? Vyplňte jednoduchý formulář a do 24 hodn Vám zašleme cenovou nabídku. 

Přečtěte si článek na dané téma:
X
Nezávazná nabídka do 24 hodin
Chci dostávat aktuální informace ze světa rekuperace.
Zaškrtnutím tohoto políčka souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů společnosti WAFE s.r.o