Umění tu láme ledy

24.05.2018

Firma WAFE vyrábí rekuperační jednotky, ale to neznamená, že byste tu našli jeden náhodný obraz v kanceláři a prázdnou výrobní halu. Jednak tu žádné kanceláře nemají, a hlavně prostory zaplnila díla současných autorů, jako je Roman Týc, Lubomír Typlt nebo Viktor Frešo.

„Nechceme dělat firmu, která by byla orientovaná na úkoly, ale chceme se obklopovat hezkými věcmi, protože se snažíme výrobky i hezké vytvářet. A to nejhezčí, co může být, je kvalitní umělecké dílo,“ říká o interiéru firmy WAFE její generální ředitel Kryštof Hon. 

Hned při vstupu do sídla si návštěvník všimne několika podivností. Až když se ale rozhlédne, dojde mu to. Ve velké hale jsou dohromady kanceláře, zasedací  místnost i výrobní prostory. Vše se prolíná, stěny prakticky žádné. A do toho všeho různě rozmístěné kusy současného umění. Vstup tak například lemují dvě protilehlé střechy od aut. Zajímavé kusy tu jsou ale doslova na každém rohu.  Jako první nově příchozímu zrak spočine na zasedací místnosti. Tu kromě obligátních firemních propriet tvoří velká černá stěna a několik kusů umění – soška Pičuse od Viktora Freša, drátovaný obraz od Romana Týce a především velké modré Vlasatice od Lubomíra Typlta. „Je to starší práce, ale jde z ní obrovská dynamika a energie, tak jsme si řekli, že ji dáme do zasedačky, aby nás to nabíjelo a myšlenkám dodávalo křídla,“ říká Hon. A zajímavá je i samotná stěna. Tu utvořily zbytky rekuperačních jednotek, tedy hlavního výrobku firmy. Neotřelou cestou se tak podařilo spojit umění s výrobou.  

„Máme tu většinou mladé umělce, ale i zavedená jména. Chceme podporovat současné umělce. Třeba jim tím můžeme i pomoci. Doporučujeme to všem, protože umění mění jakési duševní nastavení firmy,“ tvrdí Hon poměrně přesvědčivě. Svůj vlastní prostor tu má Roman Týc. Kuchyňský koutek zdobí jeho pytlíčky zvířecího popelu, dva novější obrazy zase vytvořila obyčejná tiskárna. Zajímavé je, že firma WAFE si je pořídila za bitcoiny. „Podporujeme svobodu společnosti, máme rádi sdílenou ekonomiku a nakupujeme za bitcoiny. Moc se nám líbí, co Roman Týc vytváří,“ dodává Kryštof Hon. Kromě obrazů je v interiéru patrný důraz na zajímavý design, o čemž svědčí především originální lampy a lustry. „Máme to například půjčené od lidí, kteří si nově redesignovali svůj byt a starší věci dali pryč,“ vysvětluje. Umění v práci podle něj probouzí kreativitu všech přítomných. 

 

Ve velké hale Wafe jsou dohromady kanceláře, zasedací místnost i výrobní prostory, mezi uměním se tu žije i pracuje.

 

WAFE je firma o inovacích a vznikají tu nové věci. Myslíme si, že výtvarné umění lidi zde nabíjí a rozvíjí naše inovační schopnosti.“ „Všichni tady máme umění rádi. Jsme tu ekonomové, finančáci, strojní inženýři, ale život není jen  firma. Neumím si dnes představit, že by firma neměla pěkné obrazy. U zákazníků to může způsobit nějaký šok, ale asi pozitivní. Lidé pak odsud odchází se vzpomínkou, která se jen tak nerozplyne,“ říká o prostorách WAFE generální ředitel.  A originálně vybavený interiér firmy tak často může sloužit i k dobrému byznysu. Třeba jako prolomení ledů při prvním setkání. „Zákazník se většinou podívá doprava a doleva. Diskuze se najednou dostává někam jinam. Zeptá se, co tu máme, a najednou ví, že je v prostředí, které ho do ničeho netlačí. Nezačne se hned bavit o byznysu, ale o umění. A někdy také ne.“ Většina děl, která jsou ve WAFE vystavena, byla zapůjčena ze spřátelených galerií. Do budoucna tak firma část svých kusů možná obmění, zatím je ale v nových prostorách celkem krátce a interiér tak ještě zbývá doplnit. Na cestě by tak mohla být díla Adama Štecha nebo Pasty Onera. 
 

(Podzim /2017, Artlover, Časopis pro současné umění, s. 40)


Máte zájem o instalaci rekuperační jednotky? Vyplňte jednoduchý formulář a do 24 hodn Vám zašleme cenovou nabídku. 

Přečtěte si článek na dané téma:
X
Nezávazná nabídka do 24 hodin
Chci dostávat aktuální informace ze světa rekuperace.
Zaškrtnutím tohoto políčka souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů společnosti WAFE s.r.o